דברים שלא אומרים


תמר ליכטינגר

זה לא חדש שמילים יכולות לכאוב. מאוד. אבל גם בטעות, כשבאים בכוונות הכי טובות, אפשר לפגוע בלי לשים לב אפילו באנשים שאנחנו הכי אוהבים. אז שאלנו סטודנטים אחרים - מה הדברים הכי  פוגעים ששמעתם שאנשים טובים אומרים, ושאנחנו צריכים להפסיק להגיד?


  1. משקל גוף

חלקכם אולי חושבים "טוב, אני בחיים לא אגיד למישהי או מישהו שהם שמנים, מה הבעיה?", אבל זאת רק ההתחלה. כל התייחסות למשקל, גם להחמיא לאנשים כמה הם הרזו לאחרונה, זאת אמירה שיכולה להיות הרסנית למי שמדובר בנושא רגיש. אתם  לא יודעים למה אותו אדם הרזה, האם זאת תוצאה של תהליך בריא - או של מחלה או הפרעת אכילה. רוצים להחמיא למישהו או מישהו שעשו שינוי חיובי? תחמיאו להם שהם נראים בריאים, שמחים ובכושר טוב. אתם יודעים, הדברים שבאמת משנים. 

  1. הרגלי אכילה

כמו בעניין המשקל, מדובר בנושא שלחלק ממכם אולי נראה תמים ופשוט - אבל לחלק מאיתנו מדובר בנקודה רגישה או אפילו בעיה של ממש, ולא רק לאנשים שסובלים מעודף משקל. אל תסתכלו לאנשים בצלחת, ותמנעו מהערות כמו "וואו אתה אוכל המון", "הכנת את כל זה רק בשבילך?" או "עדיף לך לקחת משהו יותר קטן, זה נורא משמין". 

  1. מיניות 

בואו נתחיל בדבר הבסיסי ביותר: כשלא מדובר בשיחה ספציפית או בחברים טובים שלכם, אין שום סיבה להתייחס בשיחה לנושאים כמו נטיה מינית, העדפות או ההרגלים המיניים של האדם שמולכם. גם מול אנשים שיותר קרובים אליכם, תזכרו תמיד שזה נושא עדין. תשאירו את השיפוט בצד - בין אם מדובר בנטייה המינית או כמות הסקס שמישהו או מישהי מבצעים, כל עוד הכל נעשה בהסכמה של כל הצדדים, לכל אחד ואחת יש זכות לעשות מה שהם רוצים בחיי המין שלהם. 

  1. קללות

בכל אחת מהקטגוריות הקודמות שלנו יכולות להיכנס גם קללות, אבל החלטנו להקדיש להן פסקה שלמה בפני עצמן. אנחנו לא אומרים "אל תקללו יותר" כי בואו, רובינו לא נעמוד בזה. אבל כשאתם מקללים שימו לב לתוכן של מה שאתם אומרים, ולמי שעומד מולכם (או לידכם). לקחת זהויות והגדרות של אנשים ולהתייחס אליהם בתור קללה זה פשוט פוגעני בלי סיבה. צריכים דוגמאות? "איזה הומו", "יא אוטיסטית", "אל תתנהג כמו בחורה", "מה אתה ערבי?" והרשימה ממשיכה מפה ועד להודעה חדשה.

האם יש עוד אמירות שלדעתכם צריך להוסיף? כתבו לנו!