החבר הכי טוב של האדם


תמר ליכטינגר

זה החלום של כל סטודנט חובב חיות - לאמץ כלב או חתול בבאר שבע! אבל למרות כמות הסטודנטים שנצפים ברחובות עם הכלבים שלהם, מדובר באתגר לא פשוט שלא מתאים לכל אחד. אספנו לכם רשימה של טיפים ודברים שחשוב לדעת לפני שמאמצים חיית מחמד:

דירה

הדבר הברור מאליו הוא כמובן קודם כל - למצוא דירה שמאפשרת חיות מחמד, ולשמחתנו יש בבאר שבע יש לא מעט כאלו. מעבר לזה, יש כמה פיצ'רים שיעזרו לכם מאוד עם חיית מחמד בבית. בשביל כלבים תמיד מומלצת חצר, או לפחות להיות בקומה נמוכה יחסית שלא תהפוך כל יציאה לפיפי לסיוט. חתולים יעדיפו חצר אבל יכולים להסתדר גם בדירה בבניין, רק מומלצת דירה מאווררת כדי להתמודד עם הריחות.

שגרת יום

אנחנו לא יודעים מתי הייתם קמים לפני חיית המחמד, אבל תתכוננו להכיר מקרוב את השעות המוקדמות של הבוקר. כלבים דורשים במובן הזה הרבה יותר, עם לפחות 2-3 טיולים ביום, אבל גם חתול זקוק לתשומת לב. תזכרו, אתם מביאים עוד בן בית הביתה, לא רהיט חדש. יכול להיות שתצטרכו להשקיע זמן גם באילוף ועבודה רגשית עם החיה, בעיקר בהתחלה.

ניקיון

חשבתן שאתן או השותפה משאירות הרבה שערות בדירה? תתכוננו להפתעה. לרוב חיות המחמד שלנו יש לא מעט פרווה שהם שמחים להשאיר במקומות הכי פחות מתאימים בבית - על הספה, על המיטה, במטבח וכו'. גם אם אתם לא חולי הגיינה, זה ידרוש ממכם ניקיון בתדירות הרבה יותר גבוהה. וזה עוד לפני שדיברנו על קקי, פיפי ועוד כל מני הפתעות לא נעימות שעלולות להגיע.

אלרגיות

נושא שרלוונטי בעיקר אם זאת פעם ראשונה שאתם הולכים לגור עם חיה מסוימת. הדבר האחרון שאתם רוצים שיקרה זה להכניס הביתה חיה אהובה, רק כדי לגלות שאתם רגישים לפרווה שלה או מתחילים להתעטש כל פעם שהיא נכנסת לחדר. זה שפעם ליטפתם חתול או כלב בלי להגיב לא אומר שזה יהיה המצב ברגע שהחיה גרה איתכם 24/7. מומלץ לארגן לכם ישיבה ארוכה ואולי אפילו לילה בבית של חברים שיש להם את אותה חיה, ולראות איך אתם מגיבים.

המחיר הכלכלי

אף אחד לא אוהב על כסף, אבל כזה מגיע לחיות מחמד אין ברירה. חברינו האהובים עולים לא מעט כסף - שהולך לאוכל, משחקים, הוצאות אילוף (לכלבים), ביקורים שגרתיים אצל הוטרינר ומדי פעם גם הוצאות לא צפויות בעקבות בעיות בריאותיות. ישנם סוגים שונים של ביטוחים שעוזרים להתמודד עם ההוצאות הלא צפויות, אבל כך או כך כדאי לעשות הערכה של כמות ההוצאות הצפויה ולוודא שאתם ערוכים כלכלית.

נסיעות להורים

אבל רגע, מה עושים עם החיה כשחוזרים להורים? כשמדובר בחתולים, אפשר לרוב להשאיר אותם ליום-יומיים לבד בדירה, בעיקר אם יש שכנים אדיבים שמוכנים לבדוק מה שלומם. עם כלב זה קצת יותר מסובך, לא מתאים לכל כלב ודורש דוג-ווקר שיגיע לפחות פעמיים ביום לעשות לו טיול. עוד אופציה היא כמובן לקחת את החיה אל ההורים, אבל מומלץ לבדוק שזה מתאים לאמצעי התחבורה שלכם (לא כל טרמפ יסכים לקחת איתו כלב ששוקל 40 קילו) ושאם יש חיות נוספות בבית הן יסתדרו אחת עם השנייה.

תחקיר תחקיר תחקיר

הרשימה שהכנו לכם נהדרת, אבל היא כמובן לא מכסה את הכל. כשאתם מקבלים את החבר או החברה החדשים לבית שלכם, התחנה הראשונה היא ביקור נחמד אצל הוטרינר כדי להבין מה החיה שלכם צריכה.  האם היא כבר מעוקרת/מסורסת? אילו חיסונים היא צריכה לקבל וכל כמה זמן? תבינו איזה סוג אוכל מתאים לה ואילו אביזרים אתם צריכים לקנות לה - לא כל גאדג'ט מגניב בחנות החיות הוא בהכרח חובה, אבל יש דברים שאסור לוותר עליהם.