יציאה לחירות


תמר ליכטינגר

  1. עם החשבונות

זה לא הנושא הכי מעניין בעולם, אנחנו מודים, אבל אין דרך להתחמק מזה - כדי להצליח להיות אנשים בוגרים ועצמאיים, אנחנו חייבים להתחיל לעשות סדר בחשבונות שאנחנו משלמים. על מה בדיוק אנחנו משלמים? האם יש הנחות לסטודנטים? איזה חשבונות בכלל אנחנו בכלל צריכים לשלם כל חודש? מהם הדברים שעולים לנו הכי הרבה כסף בדירה? זה הזמן להושיב את השותפים ולעשות רשימה מסודרת.

2. במטבח

בין אם עד עכשיו הייתם תלויים בקופסאות של אמאבא, בשותפ.ה או בן או בת זוג נחמדים מדי, הגיע הזמן לרכוש עצמאות קולינרית. אין צורך להפוך לשפים או להתחיל להכין ארוחות גורמה - אבל אנחנו מדברים על היכולת להכין אוכל אמיתי, ולהפסיק לשרוד על סלט וטוסט (או טייק אווי) כל פעם שאין מי שיכין לכם אוכל. תתחילו ממשהו פשוט - כמו שניצלים או פשטידה, ואנחנו סומכים עליכם שתקלטו את זה צ'יק צ'ק.

3. בלימודים

לא מעט מאתנו מכירים את הרגע המלחיץ הזה, שבוע לפני המבחן, שפתאום צריך להתחנן ולאסוף סיכומים וחומרים מכל הבא ליד. אז הסמסטר הגיע הזמן להפסיק עם זה, ולהחליף את התלות בשיתוף פעולה - לא מצליחים לסכם את כל השיעורים? תאספו כמה חברים ותסכמו שכל אחת ממכם מסכם את אחד השיעורים. כנ"ל בחלוקת עבודה במטלות להגשה, קריאת מאמרים וכו'. כך לא תהיו תלויים ברחמים של אחרים - ותדעו שיש לכם את כל מה שאתם צריכים.

4. מה-FOMO

אין סטודנט בבאר שבע שלא הרגיש את התחושה הזאת בשלב מסוים כאן בעיר. כשכל שבוע יש כל כך הרבה אירועים ומסיבות, קשה שלא לרצות לעשות את הכל. אז כאן לא מדובר בלהשתחרר מתלות באנשים מסוימים, אלא מהצורך להספיק הכל ולעשות הכל. במקום זה אנחנו צריכים לדעת לעשות סדרי עדיפויות, ואחרי שעשינו אותם - לשחרר מכל מה שלא חשוב לנו באותו הרגע, גם אם מה-שזה-לא-יהיה נראה סופר מגניב בסטוריז באינסטגרם.  

5. מול ההורים

חכו שניה לפני שאתם קופצים - אנחנו לא מדברים פה על לנתק את הקשר עם ההורים (וגם לא בהכרח לחזק אותו). לכל אחד מאתנו יש משפחה אחרת, עם מערכת יחסים שונה. אבל בין אם אנחנו מדברים עם אבא או אמא כל יום או פעם בחודש, כנראה לא מעט מאתנו נותנים להם יותר מדי מקום בהחלטות שאנחנו עושים בחיים - חלקינו עסוקים רק בלרצות אותם, וחלקינו מנסים לעשות בדיוק הפוך מכל מה שהם רוצים - במקום פשוט להקשיב לעצמינו ולעשות בדיוק מה שמתאים לנו. בין אם זה בלימודים, בקריירה או בחיים האישיים.