נוסטלגיה - האח הגדול


גונן לזר

בינואר, לפני תשע שנים, כנראה שהתרחש רגע השפל והגאות באח הגדול, ובריאליטי בישראל בכלל. תמיד מתייחסים בזלזול כלשהו לכניסה השנייה של הדיירים בבית האח. כולם יודעים שהם ברווזים במטווח, והשהות שלהם בבית היא על זמן שאול, חוץ מעונה שלוש, שם הכול היה נראה אחרת.

תכנית האח הגדול ידועה במיליון רגעים סנסציוניים (וגם קצת פחות) – טל בא לך לרקוד, "פרידמנים" נגד "בובלילים", שי חי נגד כולם, נופר ואליאב, דנית ואליאב, אליאב ואליאב, תנ"ך בשירותים, יאנה מוסלמית, מיילי, חודדה ועוד (טריגר לכתבת מצעד רגעי האח?). אבל הכניסה של אבירם לבית האח הגדול כנראה הייתה היהלום שבכתר, ולא במובן החיובי. 

ליהיא גרינר היא מלכת הריאליטי, ושאף אחד לא ישכנע אותנו אחרת. קשה לחשוב שעד לפני תשע שנים הטלוויזיה לא הכירה אותה בכלל. למרות שקצת קשה לי לדמיין את ליהיא משתתפת ב"רצים לדירה" או ב"שגריר".


בכל מקרה, לעניינו, מה שהופך את ליהיא לליהיא זה השילוב שלה בין חוצפה ישראלית לבין "טראשיות" אמריקאית. היא הייתה בחו"ל, ראתה איך עושים שם ריאליטי, ובאה לישראל עם  האופי הישראלי. כך התחילה במסע הכיבוש שלה את תוכניות הריאליטי. הפעם הראשונה שנחשפנו אליה, כמו שאמרנו, הייתה בעונה השלישית של האח הגדול. הדיירת שנכנסה מאורסת לאבירם ומהר מאוד הסירה את טבעת האירוסין (שלא נאמר הורידה, שלא נאמר זרקה אותה על פרידה והמשיכה ביומה) רק כדי לשחק קצת עם עתי. 

אבל לכל שבת יש מוצאי שבת, ובכניסת הדיירים של אמצע העונה החליטו להכניס את אבירם אל תוך הבית כדי לסגור איתה חשבון. ליהיא, שבכל מקום שבו היא מופיעה תמיד שומרת על קוליות, "קליליות" ו"פאן", לראשונה לא הצליחה להחזיק את זה. המחזה היה נורא. you guys this is not ok! היא צעקה, וזאת אולי הפעם היחידה שליהיא מתלוננת על מחיר המשחק. לראות שם את מלכת הריאליטי צועקת, בוכה וחווה התקף חרדה, זה לא נעים בלשון המעטה. 

הסצנה הזו היא ככל הנראה רגע הקרינג' הראשון בישראל (אולי שני אחרי "אני יודעת לעמוד על שלי" של רונה מה"שגריר", כנראה שאף אחד לא זוכר את זה). זהו רגע שצריך להגיד להפקה shame on you , אבל הבושה מגיעה גם לנו. ערוץ 2, בזמנו, הוא לא ערוץ 33 והוא לא החינוכית (כל הנאומים האלה שאנחנו רגילים לשמוע על זה שהוא לא צריך לחנך אותנו), אבל עדיין נחצה שם קו. נחצה קו כי הפכו את הרגע הכי אינטימי בין ליהיא ואבירם לרגע של כולנו, ואנחנו לקחנו את ההזמנה ובאנו. כמעט 40 אחוזי רייטינג לכניסה של אבירם, זה מטורף. 

אחרי השוק הראשוני של ליהיא מהכניסה של אבירם היא נזכרה שהיא כלי בטלוויזיה וחזרה לספק את מה שנדרש ממנה – להיות דמות בריאליטי ודמות טובה. אחרי ליל הפאניקה והחרדה ליהיא התעשתה על עצמה, ובשיחה שהתקיימה לאחר מכן בחדר האח עם אבירם היא כבר הקלילה את הסיטואציה וחזרה לשחק ולהשתעשע. 

ככה גם בקליפ סיכום העונה שלה. הקליפ התחיל במיצוי של כל סיפור משולש עתי-ליהיא-אבירם, כאשר תגובתה היה זעזוע עצמי, והמשיך ברגעים כיפיים יותר שלה בתוך הבית. כשהקליפ הסתיים ליהיא כל כך נהנתה וצחקה עד כדי ששכחה את התחלה שלו עם אבירם. לליהיא המקרה עזר ולקח אותה עד המקום השני, לעתי זה עזר פחות והוא הודח רגע אחרי הכניסה. אבל אם מישהו דאג לו, אז קודם כל זה מוזר, ודבר שני זה לא השאיר לו טראומה גדולה מדי על תחום הריאליטי כי בקרוב הוא יחזור לסבב נוסף בתוכנית "זוג מנצח" ביחד עם איגי וקסמן. 


תשע שנים אחר כך - מה לנו נשאר מהסיפור הזה? לא קרה עוד דבר כזה בטלוויזיה, ערוץ 2 כבר איננו והאח הגדול עבר מקשת לרשת. רק ליהיא נשארה על המסך. כשמדברים על העונה האחרונה והאלימה של הישרדות, וכשאומרים שהריאליטי הגיע לשפל, תזכרו את הרגע הזה. הרגע היחיד בו ראינו את ליהיא גרינר מאבדת את זה, ותזכרו שכנראה בהכי נמוך כבר היינו.


הכניסה של אבירם: https://www.instagram.com/p/CEb4-N3MnxE/ 

ההדחה של עתי: https://www.instagram.com/p/CA5t7h9jv1I/ 

סיכום העונה של ליהיא (1:00:36): https://www.youtube.com/watch?v=2HRqFc1HSjk