קריאת חשבונות – חשבון המים


רותם סייר

זוכרים אי שם בתחילת השנה שחילקנו תפקידים בין השותפים? אחד יהיה אחראי על חשבון המים, אחד על החשמל ועוד אחד על ארנונה. כנראה שמאז עשיתם הוראת קבע (חיוב קבוע שיורד באופן אוטומטי מכרטיס האשראי שהזנתם ומשלם את החשבון) ודי שכחתם ממנו. מידי פעם מסתכלים על החשבון, שכתוב באותיות שנראות כמו עברית אבל הן למעשה סינית בירוקרטית מוחלטת.

בואו נתחיל מההתחלה- החשבון מגיע פעם בחודשיים וכולל בתוכו את מספר מד המים של הדירה. מומלץ מידי פעם לבדוק שמה שכתוב לכם בדף תואם את המספר שעל המד עצמו כי לפעמים מקבלים חשבון שלא תואם לדירה שלנו. כן, כן, גם בחברת המים עובדים אנשים אנושיים שטועים.. הנושא הזה נורא רחב אבל מאחר שברור לנו שאתם קוראים את הכתבה במקום לעשות שיעורים ניגע בדברים הקריטיים ביותר בחשבון המים. אז ככה:

* מספר נפשות- תעריף המים מסווג לפי מספר נפשות. כל אדם בבית זכאי ל-7 קוב ראשונים בתעריף נמוך, דבר היכול להוביל לחיסכון של בערך 20 שקל בחודש (שזה בדיוק המגש פיצה "שמש" הבא שלכם). מאחר שרובנו לא שינינו את הכתובת שלנו במשרד הפנים לבאר שבע אתם כנראה לא מופיעים כנפש פעילה בדירה. אם תרצו לעשות את זה כל שעליכם לעשות הוא להגיש תצהיר על מספר הנפשות בצירוף מכתב מתאגיד המים במקום שבו רשומה הכתובת שלכם המעיד שאתם לא צרכנים (=כלומר לא גרים בפועל) של התאגיד (=רשות המים המקומית בכתובת שלכם לפי משרד הפנים).

*צריכה משותפת- רובנו גרים בבניינים משותפים. צריכה משותפת זה למעשה מה שנשאר מקיזוז כל חשבונות המים בדירות הפרטיות לבין מה שמראה מד המים של כל הבניין. שימו לב שאלא אם יש לכם גינה או פארק מזרקות מחוץ לבניין, הצריכה המשותפת צריכה להיות מאוד נמוכה ואם לא- שווה לשאול על מה ולמה את וועד הבניין. אנחנו שמענו שמועה שלפעמים העירייה מחייבת "אקסטרה" בצריכה המשותפת כדי לכסות עלויות מגניבות מים ברחבי העיר, ככה שמידי פעם יוצא לכל דירה כמה עשרות שקלים בודדים נוספים למען האיזון הציבורי. אבל אם אתם לוחמי צדק- תתקשרו למי שבע ותדרשו הסברים. עדכנו אותנו בממצאים.

*תעריפים- תעריפי המים נקבעו על פי חוק ולשום רשות מקומית אסור לדרוש מכם סכום מים אחר. תעריף בסיסי/ נמוך לנפש הוא 3.5 קוב לחודש במחיר 8.630 ₪ ו-12.476 ₪ בתעריף גבוה. בכל מקרה המינימום תשלום הוא עבור 3 קוב מים, ככה שגם אם לא הייתם בדירה בכלל תשלמו את הסכום הזה.

* התמדה- חשוב לבדוק שחשבון המים שלכם יחסית זהה לחודשים אחרים (בשונה מחשבון חשמל שבחודשים הקרים והחמים ביותר לרב עולה בגלל צריכה מוגזמת של מזגן). בתחתית החשבון יש גם גרף שמציג את עקומת השימוש שלכם מהתקופה האחרונה. אם החשבון מופרז יחסית לתקופה הקודמת, ולא ברורה לכם הסיבה, ייתכן שקיימת נזילה או בעיה אחרת. לפני שמתקשרים לבעל הדירה ומתחילים את הבלגנים, אפשר לבדוק אם יש נזילה בצנרת המים הפרטית של הדירה על ידי סגירת כל הברזים בדירה לרגע ובדיקה אם הפרפר המרכזי במד המים ממשיך להסתובב(יש גם פרפר קטן אבל לא אכפת לנו ממנו). אם כן סימן שיש נזילה (והיא לא תמיד נראית לעין או נשמעת לאוזן). בכזה מקרה צריך להזמין איש מקצוע או את אחד החלטוריסטים שהבעל דירה בדרך כלל מביא, וגם ליידע את מי שבע כי מעבר להמתנת נצח עם הג'ינגל הכי נדבק שהומצא, תזכו לקבל את הצריכה העודפת כתוצאה מהנזילה בתעריף נמוך (עוד פיצה "שמש" כבר אמרנו?).

דוגמה לשעון מים. קרדיט: מי שבע

אז מה למדנו היום ילדים? לשים לב לצריכה שלנו ושהיא נשארת פחות או יותר זהה בין חשבון לחשבון, לוודא מידי פעם שמספר המד מים שכתוב בפירוט החשבון זהה למה שכתוב לנו במד עצמו, לראות שהצריכה המשותפת נמוכה ובאופן כללי- לחסוך במים איפה שאפשר כי אחרי הכל ישראל מתייבשת ואף אחד מאיתנו לא רוצה לראות שוב את הקמפיין של רננה רז המלחיצה בעלת הפנים הסדוקות וסלוגן ה"חזרתי".