שומרים על זה ירוק


תמר ליכטינגר

שמירה על איכות הסביבה הוא אחד הנושאים הכי חמים לאחרונה, ולא סתם - מדובר במטרה חשובה במיוחד, שמשפיעה על כולנו ולפחות לדעתנו, עדיין לא מקבלת מספיק תשומת לב. אז אם גם אתכם זה מעניין, תשמחו לדעת לא חייבים להיות מומחים גדולים בנושא - גם פעולות יומיומיות יכולות לעשות שינוי.

מיחזור ואחיו הקטן - הקומפוסט נתחיל בזה שאם אתם לא ממחזרים, זה הזמן. בבאר שבע לשמחתינו יש היצע מאוד יפה של פחי מחזור שמתאימים לכמעט כל דבר - אריזות פלסטיק, ניירות, ואפילו אריזות מתכת וזכוכית. הדבר היחיד שזה דורש ממכם זה לסדר בדירה פחים נפרדים לפי סוגי המחזור, ולזכור להפריד אותם מהזבל הרגיל. רשימה מלאה של פחי המחזור בעיר (ואיפה אפשר למצוא אותם!) תמצאו כאן:

 https://www.beer-sheva.muni.il/Residents/Environment/GarbageDisposal/Pages/default.aspx

אבל מחזור של אריזות וחומרים יבשים הוא רק חלק מהתמונה. כפי שמספר לנו נילו, מהמגמה הירוקה: "כשזה מגיע לאוכל שלנו זה דווקא יותר פשוט, כי כדי שהוא יתכלה בסך הכל צריך פיסת אדמה ולכל השאר הטבע דואג". לתהליך הזה מגיעים באמצעות קומפוסטים, פחים מיוחדים שבהם הופכות שאריות האוכל שלנו לדשן. יש מספר פחים כאלה קהילתיים ברחבי העיר, ואם תבררו - תגלו שגם בלא מעט חצרות של סטודנטים. רוצים גם להכניס לחצר שלכם? תציצו פה - https://www.youtube.com/watch?v=8SkYBaV-i-k

מיני-חווה קטנה משלנו זה ידוע שאחד התחביבים של סטודנטים כאן בב"ש הוא לטפח משפחות צמחים מרשימות. אבל ידעתם שעל הדרך, אתם יכולים גם לעזור לסביבה? "מתחת לכל בלוק וליד כל בית קרקע פרוסים שטחי אדמה שעם קצת השקעה יכולים להיות קרקע מניבה, ובעצם בימינו אפשר לעשות הכל גם בעציצים בלי סנטימטר של קרקע, " אומר לנו נילו, "אז אפשר לגדל לעצמנו אוכל. למשל עגבניות בקיץ זה חובה כי זה הכי קל שיכול להיות. כל דבר שאפשר להכין לבד, לא צריך לקנות".

יד 2 זה הדבר

כולנו קונים לפעמים קצת יותר מדי דברים, שאנחנו לא בהכרח צריכים. בין אם זה בגדים, גאדג'טים למטבח או שטויות לדירה. כל הקניות האלו ממש לא עושות טוב לכדור הארץ, מתהליך הייצור הבזבזני שלהם ועד לפסולת שהם משאירים אחרי שאנחנו זורקים אותם. אחד הפתרונות, שגם יעשו טוב לארנק שלכם, הוא לקנות יותר דברים מיד 2. "נכון שאיקאה זה זול, אבל המחיר שנשלם על זה מבחינת הנזק לסביבה לא מגולמים במחיר, ואנחנו משלמים על זה בריבית," מסביר נילו. אז מה עושים? הדרך הכי קלה היא בפייסבוק - חפשו למשל את הקבוצות "יד 2 באר שבע והסביבה", "רהיטים יד שניה בין סטודנטים בבאר שבע" או "בגדים שווים בין חברות - באר שבע", ויש עוד המון.

דיאטה ירוקה

לא, אנחנו לא מדברים על זה שתאכלו יותר ירקות. אבל כן יש פריט מסוים בתפריט שלנו שעולה לא מעט לסביבה - מוצרים מן החי. מעבר להיבטים המוסריים או הבריאותיים, מוצרים מהחי דורשים המון אנרגיה ומשאבים, שמתחילים להיגמר לכדור הארץ שלנו ככל שעולה כמות האוכלוסייה. בשביל לעזור למצב אתם ממש לא חייבים להפוך להיות צמחונים או טבעונים. גם שינוי קטן יכול לעשות את כל ההבדל - כמו למשל להחליף את הבשר בתחליפים צמחוניים יומיים בשבוע או לקנות חלב מן הצומח במקום חלב רגיל לקפה של הבוקר.

לסיכום 

יש עוד המון דברים שאפשר לעשות - לקנות מקומי יותר, לאסוף זבל כשרואים ברחוב, ואפילו לצמצם את כמות הנסיעות ברכב פרטי. "כדי להבין איך באמת לבחור איפה להשקיע את האנרגיות שלנו ואיך להשפיע צריך קודם כל לקרוא וללמוד ולאסוף ידע ועוד ידע ועוד ידע. אז את הצעד הראשון כבר עשית, אם קראת את זה," מסכם נילו ומוסיף, "אם רוצים באמת למקסם את ההשפעה שלנו לנהר של שינוי צריך להצטרף להתארגנות שמשנה את המדיניות ומשפיעה על המוסדות הגדולים. כל הצעדים הקטנים והחשובים בחיים שלנו, הם כמו טיפות של גשם שיכולים להתחבר לנחלים ולהיות משמעותיים פי כמה עם נעשה דברים יחד."